Relacja z IX Mistrzostw Polski w damskim siodle 29-30.09.2012

Data: 30.09.2012

Co roku wraz z nadejściem pierwszych spadających liści amazonki z niecierpliwością zaczynają przygotowania do najważniejszej dla Nich imprezy w Polsce. Przejechane niejednokrotnie setki kilometrów by móc stanąć w kręgach prawie zapomnianego świata amazonek i damskiego siodła. Podobnie jak w minionym roku, gospodarzami tegorocznych mistrzostw była Stadnina Arabka znajdująca się w malowniczej części Śląska- w Mysłowicach Dziećkowicach. Jeden z głównych inicjatorów imprezy, p. Celina Nierodkiewicz dopilnowała by wszystko z Jej strony było zapięte na ostatni guzik. I tak się stało. Program niezwykle barwny pozwalał na miłe spędzenie czasu starszych i tych trochę młodszych. Liczne występy dzieci z przedszkola Dziećkowice i młodzieży z pobliskich szkół, występ 12 letniego sakosofonisty Mikołaja Pazdana, występy orkiestry OSP Dziećkowice i wiele innych atrakcji były miłym uzupełnieniem między konkursami.
 

Tegoroczną Mistrzynią Polski Dużej Rundy Ujeżdżenia została Sylwia Kołodziej ( SK Arabka) na swym znakomitym Baunehojens Casani. Drugie miejsce zajęła Marta Sikorska (SK Arabka) na dość humorzastej klaczy Medal, własności SK Arabka, trzecie natomiast przypadło dzielnej Angelice Zawadzkiej (SK Arabka) na wał. Mahat Jej własności. Zwyciężczynią Małej Rundy Ujeżdżenia została Aleksandra Adamczyk ( SK Arabka) na wał. Drim, własności Roberta Morawskiego. drugie miejsce zdobyła Hanna Lipnicka na Tone ( KJ Szarża Bolęcin), trzecie natomiast Gabriela Klimkowicz na Wektorze ( KJ Szarża Bolęcin). Nie zabrakło także konkursów dodatkowych takich jak Equitation, w którym kolejno uplasowały się Damy: Sylwia Kołodziej, Aleksandra Adamczyk oraz Magdalena Kost-Kaczmarczyk. W niezwykle barwnym, konkursie historycznym ponownie zwyciężyła Sylwia Kołodziej wyprzedzając drugą Ewę Okrutniak oraz trzecią Małgorzatę Pietrzyk. Konkurs elegancji przysporzył jury nielada dylematów. I tak ostatecznie zwyciężyła Ewa Okrutniak, za nią kolejno do III m-ca uplasowały się Marta Sikorska oraz Aleksandra Adamczyk. Konkurs Freestyle zwyciężyły zabawnym występem Angelika Zawadzka w parze z Aleksandrą Adamczyk. Drugie miejsce, pokaz jazdy na ogłowiu bezwędzidłowym zdobyła Magdalena Kost- Kaczmarczyk. Ostatni konkurs, przejazd dowolny jest furtką do startu dla osób początkujących, mających wyobraźnię bez granic. Bezkonkurencyjna stała się jedna z najmłodszych uczestniczek, Eliza Mardyło prezentując się w uroczym stroju Alicji w Krainie Czarów -tu wielkie brawa dla prowadzącego, mamy Elizy przebranej za postać Kapelusznika. Tuż za Elizą, z hiszpańskim temperamentem sukni zaprezentowała się Iwona Osiecka. Weronika Morawska jako dama dwudziestolecia międzywojennego uplasowana na trzecim miejscu.
 

Organizatorami prócz Stadniny Koni Arabka było Stowarzyszenie w Damskim Siodle zrzeszające amazonki z całej Polski. Nie odbyłoby się także bez obiektywnych Sędziów: Sędziego Głównego p. Anny Piaseckiej oraz sędziów : p. Agnieszki Helbik- Kuśmierz oraz p. Krzysztofa Cholewickiego. Dziękujemy za przybycie i wsparcie przez stałych bywalców imprez w damskim siodle- Edycie Mikołajewskiej- Lesiak oraz Adamowi Szewczakowi. Patronat Honorowy imprezy objęli Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Prezydent Miast Mysłowic Edward Lasok oraz Rada Osiedlowa Dziećkowice. Współorganizatorami byli m.in: Ochotnicza Straż Pożarna Dziećkowice, Klub Marchołt Katowice, Aeroklub Śląski w Katowicach Lotnisko Muchowiec, Lotnisko Muchowiec. Nie byłoby tak wspaniałych pucharów i nagród gdyby nie Sponsorzy: Zakłady Mięsne Zyguła, Zakłady Mięsne Niebieszczańscy, Firma Alimp, Danuta Cybulska, , Ramoneska, Zakłady Mięsne Mysłowice Mysław, Zakłady Mięsne Konarczak,Retrans. Baran, M.Kapcia, Dom – Styr , Igies& Igies,. Techformont. Dziękujemy Aeroklubowi Śląskiemu w Katowicach Lotnisko Muchowiec za oryginalną nagrodę dla Mistrzyni Polski Dużej Rundy. Kolejne podziękowania za piękne makijaże amazonek i gospodarzy wizażystce Kamili Gajos. Za osłodzenie chwil pysznymi mufinkami dziękujemy także właścicielom firmy Muffin's Heaven. Mistrzostwa, mistrzostwa i po mistrzostwach. Pozostaje analizowanie, refleksje i wspomnienia. Cieszymy się z dwukrotnego już poprowadzenia takiego przedsięwzięcia gdzie na chwilę mysłowickie Dziećkowice stały się polską stolicą damy w siodle. Stadnina Koni Arabka, miejsce, gdzie kobieta w damskim siodle wpisana jest w krajobraz dziećkowickiej stadniny dziękuje wszystkim uczestnikom za ducha zdrowej rywalizacji i znakomitego poczucia humoru.
 

Aleksandra Adamczyk

Wyniki: