Mistrzostwa Anglii 2012 w damskim siodle

Data: 05.08.2012

Po raz kolejny o polskich amazonkach głośno nie tylko w granicach kraju. Także w tym roku areny Addington ujrzały naszą reprezentantkę Sylwię Kołodziej na swym pięknym Baunehojens Casani. Zawodniczka reprezentowała Polskę oraz okręg nr 5 (środkowa Anglia), Pittern Hill Stable z Kineton gdzie obecnie trenuje z Rogerem Philpotem.
 

National Show 2012 o którym mowa odbywa się corocznie w malowniczym miasteczku Addington na terenie ośrodka Manor Equestrian Centre przygotowanego do organizacji imprez jeździeckich na skalę światową. Impreza zapoczątkowana dzięki staraniom Side Saddle Association powstałym w 1974 r.i zrzeszającym ponad 1200 czlonkow z całego świata.
 

W dniach 3-5 sierpnia tego roku liczne grono amazonek bo ponad 200 par przybyło rywalizować o najważniejsze tytuły w ponad 70 klasach takich jak m.in ujeżdżenie, skoki, equitation, klasy kostiumowe,pony,dla poszczegolnych ras koni m.in hunterow,a takze Sie Lancelot,Classical Ladies Side Saddle i wiele innych. Przechadzając się po zapleczu stajni można było napotkać różnorodność ras, maści i typów koni. Ogromnym zaskoczeniem było także zróżnicowanie wiekowe startujących amazonek. Od urokliwych dziewczynek w wieku przedszkolnym po dorosłe i starsze kobiety.
 

Sylwia także w tym roku wzięła udział w wielu konkursach. W konkursie kostiumowym historycznym (Historical Side Saddle Class) plasując się na drugiej pozycji pokazała wspaniały kostium Królowej Marii Kazimiery Sobieskiej zwanej Marysieńką w damskim siodle w szatach koronacyjnych,pochodzący z 1685r. Portret znajduje się w Muzeum Palacu w Wilanowie. Strój wymagający nie lada przygotowań przez niejedną osobę. W kolejnym, konkursie ujeżdżenia kur do muzyki ( Adult Freestyle to Music) na poziomie klasy N zdobyła wysokie 3 miejsce wyprzedzając angielską czołówkę i osiągając w ten sposób wyraźne poprawienie wyniku sprzed roku. Kolejny, konkurs Equitation był niezwykle trudny ponieważ tamtejsze amazonki są perfekcyjne jeżeli mówimy o przygotowaniu konia do jego ogólnej prezencji. Ulokowała się na dobrej, 12 pozycji w klasie Intermediate Equitation na którą składała się próba ujeżdżeniowa oraz ocena stroju i rzędu. w konkursie Elegancji w kostiumach zajęła m-ce 10 natomiast w strojach klasycznych m-ce 5. Kolejny konkurs, ujeżdżenie klasa N (Open Elementary Dressage) zapewnił Sylwii 6 miejsce.
 

Również na tegorocznych Mistrzostwach można było oglądać przejazdy najbardziej utytułowanych zawodniczek jak m.in. Elizabeth Rogers i Samanha Boxall,które są kilkakrotnymi zwyciężczyniami Mistrzostw Anglii w ciągu ostatnich kilku lat otrzymując najważniejszy tytuł, 'Amazonka Roku'. W W tym roku tytuł ten przypadł Liz Harris, najlepszą natomiast w klasie dla juniorów okazała się Aleksandra Thompson trenowana przez pana Rogera Philpota. Caro Cripps,czyli freestyle w kostiumach do dowolnie wybranej scenografii i muzyki wygrała Clarissa Dawson.
 

Rok po roku Addington początkiem sierpnia zamienia się w stolicę wpisanej w historię damy. Nikomu nie dziwne kobiety w sukniach pijące kawę w pobliskim bufecie. Stewardzi szykownie ubrani uroczo uśmiechają się wskazując możliwość wjazdu na arenę. w wymyślnych kapeluszach dają nutę poczucia ówczesnego, zapominanego świata. W potężnym rozwoju i biegnącym nieustannie czasie kobieca suknia i rżenie koni wciąż jednak pozostaje takie same.
 

Aleksandra Adamczyk